SWAT 4 – prvo pitaj, pucaj ako baš moraš
Na današnji dan prije točno 20 godina igrao se SWAT 4 – posljednji dio taktičkog serijala u kojemu se paljba koristila kao zadnji način rješavanja situacija.
Taktičko napucavanje u serijalima Rainbow Six i Ghost Recon bilo je drugačije nego u drugim pucačinama. No, čak i u podžanru taktičkih pucačina imali smo značajno drugačije ideje, poput one na kojoj je nastao SWAT serijal. U SWAT igrama napucavanje je bila zadnja mjera kojom su se rješavale napete talačke situacije.
Zadnji dio serijala izašao je za PC upravo na današnji dan prije točno 20 godina. SWAT 4 bio je smješten u New York i pratio je peteročlani tim kroz 13 različitih misija. Te su misije uključivale spašavanje talaca, probijanje do zabarikadiranih meta i sl.
Kako je SWAT tim u igri zapravo bio spasilački, postojala su pravila kojih se trebalo pridržavati da bi igrač na kraju misije dobio dobru ocjenu. Kažnjavalo se tako ranjavanje vlastitih suboraca, otvaranje vatre na metu dok ista ne pruža otpor i sl. Zanimljivo je bilo što je SWAT imao jasno određenu proceduru da se na sve sudionike neke situacije gleda sa sumnjom, uključujući i civile.
U SWAT-u se kažnjavalo ranjavanje suboraca, otvaranje paljbe na metu dok ista ne pruža otpor i sl.
Igra je osim single-player kampanje imala i timski multiplayer kompetitivnog i kooperativnog formata. Iako je igra tražila suradnju i komunikaciju između članova tima, iz nekog razloga nije podržavala glasovnu komunikaciju. Međutim, taj je propust bio ispravljen godinu dana kasnije kad je lansirana prva i jedina ekspanzija The Stetchkov Syndicate. Ta je ekspanzija na kraju uvrštena u kompletno izdanje zvano SWAT 4: Gold Edition.
SWAT 4 pokupio je izvrsne ocjene, ali je bio zadnji primjerak svog serijala. Tek je 2021. godine uslijedila donekle slična igra Ready or Not. Dugo godina SWAT 4 nije bio dostupan u digitalnom obliku, no to se promijenilo 2017. od kada ga je moguće pronaći na GOG.com, prilagođenog za moderne operativne sustave.
SanKa
05.04.2022 - 09:43e ovo je igretina…najbolji mi je ofc SWAT 3 kojeg sam presao 200 puta, ali SWAT 4 je bio dostojan nasljednik. Ne bih se bunio protiv nekog remastera te igre, ili novog nastavka.
Frog
@SanKa, 05.04.2022 - 11:00Postoji nova igra Ready or Not. Jako slicna Swat serijalu, u mnogim stvarima prakticki je moderna kopija.
SanKa
@Frog, 05.04.2022 - 11:51jel ima SP ? ako ne, pass, to nije to
Frog
@SanKa, 05.04.2022 - 12:24Ima.
Avet ᚨᚹᛖᛏ
@Frog, 05.04.2022 - 13:00Ready Or Not je svakako dostojan nasljednik SWAT serijala. Igram ga već mjesecima još i prije nego je stigao na Steam. Iako se može igrat co-op, ja ga igram kao single player. I igra je doista odlična. Swat serijal, nažalost, nikad nisam igrao.
spoony
@Avet ᚨᚹᛖᛏ, 05.04.2023 - 22:08znaci, swat igrao nisi, ali je ready or not svakako dostojan nasljednik swat serijala, a to znas jer nisi igrao swat?
Rastmahatta
@Frog, 05.04.2022 - 14:08Ready or Not je definitivno dostojan spiritualni nasljednik SWAT serijala 😀
Darac83
@SanKa, 05.04.2023 - 10:11Sve osim onog levela u kanalizaciji. 😩
Picard
05.04.2022 - 10:53Fantasticna igra
Momentum
05.04.2022 - 14:59Ja u zadnje vrijeme igram stare igre i mogu vam reć da jako uživam,trenutno igram Vietnam Line of Sight a planiram i SWAT 4, ma jednostavno stare igre su bolje i kraj priče,neki dan prešao COD1 i MoH AA uživao sam skoro pa isto kada sam prvi put igrao,koliko su se samo potrudili da muziku odrade u ono vrijeme,melodije u starih igara su def bolje,grafika najmanje bitna apsolutno,igrajuć ove igre nisam obraćo pažnju na grafiku,planiram još neke tipa Half Life 2, Prince of Persia itd.
Soulforged
05.04.2022 - 18:31SWAT 4 je masterpiece, prosao sam igru vise puta, sa i bez modova. Ready or Not je tehnicki gledano SWAT 4 na steroidima, cak i dobro kopira atmosferu igre sto je jedno od jacih stvari u SWAT 4. Jedino sto mi fali na Ready or Not je kampanja, tj. storytelling, ali sigurno ce i to dodati s vremenom. Inace, svim fanovima SWAT 4 preporucam da pogledaju na Youtube-u video “Aesthetics of SWAT 4”.
Soulforged
@Soulforged, 05.04.2022 - 18:33P.S. Moderi rade na prebacivanju SWAT 4 kampanje na Ready or Not. Nadam se da ce to zazivjeti.
KhorneFlake
05.04.2022 - 21:55Kad vidim ovu igru stiže me nostalgija, ne zato što sam je igrao već zbog Crazy Town Butterfly pjesme. U lokalnoj igraonici tada lik koji je igrao SWAT4 je puštao dok igra, baš sam pomislio da je muzika iz menija igre, haha. Lansirah je nekad i sam samo da je čujem ponovo, i onda sam shvatio da je to bila samo njegova plejlista…. Trebalo mi je dosta vremena da pronađem koja je pjesma bila u pitanju, i kad god je čujem sjetim se ove igre, odnosno u ovom slučaju kad vidim igru sjetim se pjesme.
Tigar91
05.04.2023 - 10:37Swat 4 remaster treba prodalo bi se samo tako 👌
tylerogg
05.04.2023 - 10:47Igram jos i dan danas jel se isplati biti pozitivan lik.
progressive
05.04.2023 - 20:40Jedna od meni najdražih!
-W-
05.04.2025 - 10:24Huh nostalgija teška pri spomenu..i 3 i 4. RoN nisam probao, sad me zasvrbilo nakon članka, uvrstit će se nekako u raspored
Bronson
05.04.2025 - 15:29Obozavao sam ovu igru.
zbosec49
06.04.2025 - 09:30Pozdrav <> klanu ak ima koga tu 🙂